Gluténmentes házi sajtos roló, ami egyszerűen nem abbahagyható | LisztMIX LEVELES MIX
Hozzávalók a tésztához (12 darab rolóhoz):
- 250 gramm gluténmentes LEVELES MIX Kosárba
- 130 gramm szobahőmérsékletű víz
- 12 gramm friss élesztő vagy 4 gramm porélesztő
- 40 gramm majdnem szobahőmérsékletű, még nem túl puha vaj vagy margarin* !NAGYON FONTOS! Olvasd el a recept végén a csillaggal jelölt részt!
+ egy M-es méretű egész tojás egy evőkanál vízzel vagy laktózmentes tejjel lágyan felverve, lekenni a tészta tetejét
+ tetszés szerinti keményítő (burgonya-, kukoricakeményítő, stb.) vagy LisztMIX LEVELES MIX lisztkeverék a gyúráshoz, a hajtogatáshoz és a nyújtáshoz
Hozzávalók a krémhez + a díszítéshez (12 darab rolóhoz):
- 6 darab M-es méretű tojásnak a tojássárgája
- 60 gramm gluténmentes CHEDDARLATOS MIX
- ízlés szerint só (kb. 2 kávéskanál)
- ízlés szerint bors (kb. 1 kávéskanál)
- 600 gramm laktózmentes tej
- 120 gramm laktózmentes vaj
- 300 gramm reszelt laktózmentes sajt
+ 100 gramm reszelt laktózmentes sajt a rolók díszítéséhez
Elkészítés:
Gluténmentes házi sajtos roló:
A tökéletes gluténmentes, házi sajtos roló elkészítéséhez a 250 gramm LEVELES MIX lisztkeveréket belemérjük egy keverőtálba, belemorzsoljuk a friss élesztőt vagy beleszórjuk és belekeverjük kiskanállal a szárított élesztőt a lisztkeverékbe, majd hozzáadjuk a pontosan kimért - 130 grammnyi - vizet.
Robotgép segítségével kidagasztjuk a tésztát, egészen addig, amíg sima felületű tésztát nem kapunk (min. 5 perc - max. 10 perc).
Amennyiben a robotgép kicsapja a tésztát a dagasztás során a keverőtál oldalára, úgy állítsuk le a gépet, és egy habkártya segítségével kaparjuk középre a tésztát, majd indítsuk el újra.
Kikapcsoljuk a gépet, majd a tésztát a habkártya segítségével a keverőtálból kiszedjük, és egy keményítővel / lisztkeverékkel megszórt nyújtófelületre tesszük.
A leveles tészta esetében, ha KEZDŐ vagy, ajánljuk a fa nyújtódeszkát, egyszerűbb lesz rajta dolgozni, mint a szilikonos nyújtófelületen!
A szilikonos nyújtófelületet akkor ajánljuk, ha már HALADÓ vagy, és elsajátítottad a LEVELES MIX keverékünk használatát!
A gyúráshoz, hajtogatáshoz, nyújtáshoz használhatsz tetszés szerinti keményítőt (burgonya-, kukoricakeményítő, stb.) vagy egyszerűen a LEVELES MIX lisztkeverékből tegyél egy maréknyit egy kistálba, és helyezd el a nyújtófelület mellé, így tudsz belőle venni, amikor szükséges.
A hajtogatáskor és a nyújtáskor mindig legyen megfelelő mennyiségű keményítővel/lisztkeverékkel megszórva a felület, hogy ne ragadjon le a tészta!
A 40 gramm vajat/margarint lemérve egy kistálba helyezzük, és a nyújtófelület mellé rakjuk, hogy kéznél legyen.
A tésztát sima felületű gombóccá formázzuk, majd pontosan középen egy „puklit” hagyva, felülre, alulra és a két oldalra, tehát jobbra és balra egy félkör alakot nyújtunk. A „puklira” helyezzük a zsiradékot, melyet előtte keményítőbe vagy lisztkeverékbe megforgatunk. Kicsit belenyomjuk a tésztába a zsiradékot, majd ráhajtjuk először a fenti félkör alakú tésztadarabot, majd az alsót hatjuk rá a felsőre, ezután pedig a jobb oldalit hajtjuk be, végül a bal oldali félkör alakú tésztadarabot.
Az így kapott „csomaggal” folytatjuk a munkát, és kinyújtjuk hosszában - 8 mm vastagra, max. 30 cm hosszúra, tehát figyelve arra, hogy a tésztát ne nyújtsuk túl!
A tészta alsó részét behajtjuk középre, majd a felső részét erre teljesen ráhatjuk. A széleket kihúzzuk, amennyiben szükséges.
Az így kapott „csomagot” 90 fokkal elfordítjuk balra, majd ismételten kinyújtjuk hosszában - 8 mm vastagra, max. 30 cm hosszúra, tehát nem túl vékonyan, és jöhet ismételten a hajtogatás: alulról középre behajtjuk, majd a felső részt az egészre ráhajtjuk!
Összesen 4-szer ismételjük a szimpla hajtogatást!
Az utolsó hajtogatás után, miután 90 fokkal már balra fordítottuk a tésztát, átfordítjuk azt a másik oldalra, tehát a zárás immáron alulra kerül.
Hosszában kicsit rányújtunk, majd pedig téglalap formát nyújtunk széltében, hogy egy 36 x 22 cm-es téglalapot kapjunk.
Vágjuk a tésztát 3 cm-es vastag csíkokra, olajozzuk be a henger alakú formákat, és tekerjünk fel mindegyikre 1-1 tésztacsíkot.
Rakjuk egy sütőpapírral bélelt tepsire, helyezzük be az 50 fokra előmelegített sütőbe, melybe előtte tegyünk be egy maximum 2 dl vízzel megtöltött, hőálló edényt, végezetül takarjuk le a péksüteményeket egy másik sütőpapírral a kelesztés teljes idejére. A kelesztés 25 percet fog igénybe venni.
A kelesztési idő lejárta után vegyük ki a vizet (arra már nem lesz szükségünk) és a tepsit, és hagyjuk, hogy a sütő felmelegedjen 200 fokra (alsó-felső sütési módozat). Mindeközben kenjük meg tésztát a lazán felvert tojással, és amikor a sütő elérte a kívánt hőfokot (Sütőhőmérővel ellenőrizzük!), tegyük be a tepsit a forró sütőbe, és süssük készre a péksüteményünket 20 perc alatt.
Használj sütőhőmérőt - webshopunkban a *KONYHAI KIEGÉSZÍTŐK* menüpont alatt találod - a kelesztésekhez és a sütésekhez, mert szinte mindegyik sütő csal 20-30 fokot vagy akár többet is. A legtöbb gluténmentes lisztkeverék hőérzékeny, így, ha a hőmérsékletet nem tudod pontosan beállítani, egy tökéletesen kifejlesztett recept elkészítésekor sem biztos, hogy azt az eredményt kapod, amit elvárnál!
A sütőhőmérőt érdemes a sütőtér beljebb eső részére akasztani, messze az ajtótól, hogy minél pontosabban tudja a belső hőmérsékletet mutatni. Akaszthatod esetleg a felső fűtőszál tartójára is, vagy amit még ajánlani tudunk, az az oldalsó rács, kb. alulról a harmadik rács közepe, amennyiben nem zavarja a tepsi behelyezést, a sütendő termékkel nagyjából egy szinten!
Amikor aranybarnára sültek, vegyük ki, hagyjuk langyosra hűlni őket, majd húzzuk le a formáról!
A krémhez törjük a tojássárgájákat egy lábasba, adjunk hozzá egy kevés tejet, szórjuk bele a kimért lisztkeveréket, majd sózzuk és borsozzuk.
Kevergetve adjuk hozzá a maradék tejet, majd alacsony lángon, főzzük puding állagúra, folyamatosan kevergetve.
Tegyük félre, kavarjuk bele a reszelt sajtot, fedjük le egy fóliával, és hagyjuk teljesen kihűlni. Amikor teljesen kihűlt, kavarjuk bele a puha vajat, majd rakjuk hűtőbe min. 2 órára.
Amikor már nem lágy a krém, kanalazzuk bele egy nyomózsákba, majd töltsük be a rolókat, a végeket pedig nyomjuk reszelt sajtba!
Jó sütögetést kívánunk Nektek!
* Lakossági viszonylatban a számunkra leginkább bevált termék a Vénusz sütőmargarin kocka! Édes és sós sütemények készítéséhez is használható. Tej- és tejcukor-mentes, így tej- és tejcukorérzékenyek is fogyaszthatják.
Mi ezt ajánljuk, és amennyiben lehetséges a beszerzése, a sütések ezzel a termékkel történjenek a LEVELES MIX lisztkeverékünkkel, ugyanis a hűtőből kivéve könnyen eldolgozható; pár perc után már lehet is nekiállni a sütögetésnek, nem kell több órát várni a puhulásra.
Nagyon fontos, hogy nem áztatja el a tésztát, és a kezdőktől sem fogja elvenni a kedvet, hanem könnyedén tudnak majd vele dolgozni.
A gluténmentes croissanthoz készült videóban megtekintheted a leveles tészta hajtogatásának a módját, csak arra kell figyelned, hogy a sajtos roló esetében 3-szor kell a hajtogatást megismételni!