Gluténmentes szerelmeslevél házi leveles tésztából készítve | LisztMIX LEVELES MIX
Hozzávalók:
- 300 gramm gluténmentes LEVELES MIX Kosárba
- 168 gramm víz
- 15 gramm friss élesztő vagy 4 gramm porélesztő
- 48 gramm majdnem szobahőmérsékletű, még nem túl puha vaj vagy margarin* !NAGYON FONTOS! Olvasd el a recept végén a csillaggal jelölt részt!
Hozzávalók a töltelékhez:
- 8 púpozott teáskanál sütésálló lekvár
- 2 teáskanál gluténmentes keményítő a lekvárhoz keverve
+ egy M-es méretű egész tojás lágyan felverve, lekenni a szerelmeslevelek tetejét
+ olaj a szerelmeslevelek tetejét lekenni, amennyiben TOJÁSMENTESEN készítjük a péksüteményt
+ tetszés szerinti keményítő (burgonya-, kukoricakeményítő, stb.) vagy LisztMIX LEVELES MIX lisztkeverék a gyúráshoz, a hajtogatáshoz és a nyújtáshoz
Elkészítés:
Gluténmentes szerelmeslevél:
A gluténmentes szerelmeslevelek elkészítéséhez a 300 gramm LEVELES MIX lisztkeveréket belemérjük egy keverőtálba, belemorzsoljuk a friss élesztőt vagy beleszórjuk és belekeverjük kiskanállal a szárított élesztőt a lisztkeverékbe, majd hozzáadjuk a pontosan kimért - 168 grammnyi - vizet.
Robotgép segítségével kidagasztjuk a tésztát, egészen addig, amíg sima felületű tésztát nem kapunk (min. 8 perc).
Miközben a robotgép dolgozik, elkészítjük a tölteléket: egy kis tálban csomómentesre kavarjuk a lekvárt és a keményítőt.
Kikapcsoljuk a gépet, majd a tésztát egy habkártya segítségével a keverőtálból kiszedjük, és egy lisztkeverékkel alaposan megszórt nyújtófelületre tesszük.
A gyúráshoz, hajtogatáshoz, nyújtáshoz használhatunk tetszés szerinti keményítőt (burgonya-, kukoricakeményítő, stb.) vagy egyszerűen a LEVELES MIX lisztkeverékből teszünk egy maréknyit egy kistálba, és elhelyezzük a nyújtófelület mellé, így tudunk belőle venni, amikor szükséges.
A hajtogatáskor és a nyújtáskor mindig legyen megfelelő mennyiségű keményítővel/lisztkeverékkel megszórva a felület, hogy ne ragadjon le a tészta!
A 48 gramm vajat/margarint lemérve egy kistálba helyezzük, és a nyújtófelület mellé rakjuk, hogy kéznél legyen.
A tésztát sima felületű gombóccá formázzuk, majd pontosan középen egy „puklit” hagyva, felülre, alulra és a két oldalra, tehát jobbra és balra egy félkör alakot nyújtunk. A „puklira” helyezzük a zsiradékot, melyet előtte keményítőbe vagy lisztkeverékbe megforgatunk. Kicsit belenyomjuk a tésztába a zsiradékot, majd ráhajtjuk először a fenti félkör alakú tésztadarabot, majd az alsót hatjuk rá a felsőre, ezután pedig a jobb oldalit hajtjuk be, végül a bal oldali félkör alakú tésztadarabot.
Az így kapott „csomaggal” folytatjuk a munkát, és kinyújtjuk hosszában, figyelve arra, hogy a tésztát ne nyújtsuk túl!
A tészta alsó részét behajtjuk középre, majd a felső részét erre teljesen ráhatjuk. A széleket kihúzzuk, amennyiben szükséges.
Az így kapott „csomagot” 90 fokkal elfordítjuk balra, majd ismételten kinyújtjuk hosszában, de nem túl vékonyan, és jöhet ismételten a hajtogatás: alulról középre behajtjuk, majd a felső részt az egészre ráhajtjuk!
Összesen 3-szor ismételjük a hajtogatást!
Az utolsó hajtogatás után, miután 90 fokkal már balra fordítottuk a tésztát, átfordítjuk azt a másik oldalra, tehát a zárás immáron alulra kerül.
Hosszában kicsit rányújtunk, majd pedig alakítsunk ki egy négyzet formát, amely 30 x 30 cm-es legyen.
Vágjuk fel 10 x 10 cm-es négyzetekké, mindegyik négyzetes alapot vékonyan kenjük át lekvárral, majd tegyünk a közepükre majd’ 1 teáskanál lekvárt. A két, szemközt lévő csücsköt hajtsuk egymásra, nyomkodjuk le a tészta széleit, használhatunk egy villát is, hogy biztosan összetapadjon a tészta széle, majd az így kapott háromszögeket helyezzük egy sütőpapírral bélelt tepsire.
Toljuk be az 50 fokra előmelegített sütőbe, melybe előtte tegyünk be egy maximum 2 dl vízzel megtöltött, hőálló edényt, végezetül takarjuk le a péksüteményeket egy másik sütőpapírral a kelesztés teljes idejére. A kelesztés 40 percet fog igénybe venni.
A kelesztési idő lejárta után vegyük ki a tepsit, hagyjuk, hogy a sütő felmelegedjen 230 fokra (alsó-felső sütési módozat), mindeközben kenjük le a pékárut a tojással vagy az olajjal, és amikor a sütő elérte a kívánt hőfokot (Sütőhőmérővel ellenőrizzük!), tegyük be a tepsit a forró sütőbe, és süssük készre a szerelmesleveleket 12-14 perc alatt.
Használjunk sütőhőmérőt – webshopunkban a *KONYHAI KIEGÉSZÍTŐK* menüpont alatt találjuk - a kelesztéshez és a sütésekhez, mert szinte mindegyik sütő csal 20-30 fokot vagy akár többet is. A legtöbb gluténmentes lisztkeverék hőérzékeny, így, ha a hőmérsékletet nem tudjuk pontosan beállítani, egy tökéletesen kifejlesztett recept elkészítésekor sem biztos, hogy azt az eredményt kapjuk, amit elvárnánk!
Amikor kihűltek, porcukorral megszórva kínáljuk.
Jó sütögetést! És persze mennyei finom falatokat!
* Lakossági viszonylatban a számunkra leginkább bevált termék a Vénusz sütőmargarin kocka! Édes és sós sütemények készítéséhez is használható. Tej- és tejcukor-mentes, így tej- és tejcukorérzékenyek is fogyaszthatják.
Mi ezt ajánljuk, és amennyiben lehetséges a beszerzése, a sütések ezzel a termékkel történjenek a LEVELES MIX lisztkeverékünkkel, ugyanis a hűtőből kivéve könnyen eldolgozható; pár perc után már lehet is nekiállni a sütögetésnek, nem kell több órát várni a puhulásra.
Nagyon fontos, hogy nem áztatja el a tésztát, és a kezdőktől sem fogja elvenni a kedvet, hanem könnyedén tudnak majd vele dolgozni.
A gluténmentes croissanthoz készült videóban megtekintheted a leveles tészta hajtogatásának a módját, csak arra kell figyelned, hogy a szerelmeslevél esetében 3-szor kell a hajtogatást megismételni!