Hogyan süssünk gluténmentes liszt segítségével?
Előző cikkeinkben már lefektettük az alapokat, megvizsgáltuk milyen gluténmentes liszt típusok vannak, és mire érdemes figyelni a gluténmentes étrend követése során, most pedig fejest ugrunk a gyakorlati részbe is: nézzük, hogyan tudunk sütni-főzni a speciális lisztekkel!
Már szó esett róla, hogy sajnos maga a glutén felel a tészták rugalmasságáért, formázhatóságáért, ezért, ha gluténmentes változatban is hasonló eredményeket szeretnénk elérni, érdemes odafigyelni a sütéshez választott megfelelő lisztekre és a gluténmentes receptek leírására, pontos követésére! A gluténmentes lisztekkel történő sütésnél a további hozzávalók aránya és mennyisége is meghatározó, kövessük a gluténmentes recepteket hűen és az ízletes, egészséges végeredmény sem marad el!
A gluténmentes sütés-főzés titkai
Ha még a gluténmentes diéta elején jársz, és nem vagy még magabiztos a lisztkeverékek használatában, ajánljuk figyelmedbe az alábbi tippeket, javaslatokat!
1. Olvasd át és tartsd be a recepteket!
Sütés előtt legyenek kéznél a megfelelő eszközök, készítsd ki az összetevőket és mérd ki a megadott mennyiségeket. A gluténmentes lisztek a sima liszthez képest más tulajdonságokkal bírnak, ezért különleges recepteket igényelnek, amelyek más és más arányban, mennyiségben lévő hozzávalókat tartalmaznak.
2. Válaszd ki a célnak megfelelő gluténmentes lisztet!
Nem kell ismerned minden gluténmentes liszt működését, hogy melyiket, milyen receptekhez érdemes használni, válaszd nyugodtan a könnyebb utat és szerezz be speciális
gluténmentes lisztkeveréket! Muffin mix, kenyérliszt, kalács lisztkeverék, gluténmentes palacsinta liszt, kevert süteményekhez, piskótákhoz pedig nehézkevert lisztkeverék is megtalálható a LISZTMIX kínálatában!
3. Ügyelj a környezetedre!
Tisztítsd meg a konyhapultot a sütés-főzés előtt, így elkerülheted, hogy a munkafolyamat közben gluténtartalmú anyagokkal érintkezz, ez cöliákiás betegeknél kulcsfontosságú! A további alapanyagok legyenek szobahőmérsékletűek a felhasználás során.
Tipp: a por állagú hozzávalókat érdemes átszitálni használat előtt!
4. Legyen kéznél víz!
A gluténmentes tészták esetében több víz szükséges, mint a hagyományos tésztánál, ezért mindig készíts oda némi extra vizet!
5. Készülj fel a ragadásra!
A gluténmentes tészta könnyebben hozzá tud ragadni a kezedhez, edényekhez és sütőformához is, ezért érdemes sütőpapírt használni, illetve a tészták feldolgozása előtt egy kicsit belisztezni a kezedet!
Tipp: Omlós tészta, keksz, vagy tortaalap készítése során érdemes lehet a tésztát két réteg sütőpapír között kinyújtani!
Ismerkedj a gluténmentes lisztekkel, süss bátran, kísérletezz és találd meg a kedvenc receptjeidet, bevált trükkjeidet! És ne feledd, nálunk mindent megtalálsz a gluténmentes élethez, a lisztkeverékektől a snacken át a különleges boxokig!